Haber

Kuzey Kıbrıs, Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs’ın Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olarak kabul edildiğini duyurdu. Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, her zaman Kuzey Kıbrıs’ın yanında olduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kuzey Kıbrıs’ın ‘gözlemci üye ülke’ statüsünü şu sözlerle duyurdu:

“Kardeşlik hukukumuzun gereğini yerine getirerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Teşkilatımıza gözlemci üye olmasını kabul ettik. Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıslı kardeşlerimizin yalnız olmadığını göstererek çözüm sürecine de katkı sağladık. Bu dayanışma iradesini sergilediğiniz için siz kıymetli kardeşlerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Türk Devletleri Teşkilatı’nın (eski adıyla Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi – Türk Konseyi), 2009 yılında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye tarafından kurulmuştu. Ekim 2019’da Bakü’de gerçekleştirilen 7. Zirve sırasında Özbekistan, Teşkilat’a tam üye olarak katılmıştı. Macaristan, Eylül 2018’de Kırgızistan’ın Cholpon-Ata kentinde düzenlenen 6. Tepe sırasında ve Türkmenistan Kasım 2021’de İstanbul’da düzenlenen 8. Tepe sırasında gözlemci statüsü kazanmıştı. Teşkilat’ın 9. Zirvesi ise bugün Özbekistan’ın başşehri Semerkant’ta gerçekleşiyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu